Pálavské vinobranie v Mikulove - V Pezinku sa majú čo učiť

Autor: Daniel Poluch | 19.9.2015 o 11:33 | Karma článku: 6,23 | Prečítané:  1789x

  Mesto Mikulov opäť otvorilo svoje brány, aby privítalo milovníkov dobrého vína. Už tradične láka na vychýrené Pálavské vinobranie, konajúce sa v druhý septembrový víkend. Dovolím si tvrdiť, že ide o najlepšie slávnosti v Česku.

Samotný príchod nenasvedčoval tomu, že sa tu má diať jeden z najväčších sviatkov vína na Morave. Postupný príjazd do epicentra nadobudol festivalové kontúry. Plynulý priechod cez vstupnú bránu len potvrdil, že slovo organizácia je u našich susedných bratov veľmi známym pojmom. Okamžite nás pohltil genius loci tohto výnimočného miesta. Zastavujeme sa pri prvom stánku a odhaľujeme tajomstvá moravského burčiaku. V ďalšom pre zmenu lokálne koláče frgály. Až postupne prichádzame na Hlavné námestie, kde nás dostáva do pohybu folklórny súbor Rozsutec. Oveľa väčšie ovácie zožal určite Petr Jablonský, ktorý geniálnou imitáciou Miloša Zemana rozosmial nadšené publikum.

Neskôr nás túlavé topánky zaviedli na hradné námestie, kde sme sa dozvedeli od  historických rytierov, ako sa brániť v prípade útoku nepriateľa. V stánkoch sme očumovali dokonalé kováčske či sklárske výrobky lokálnych remeselníkov. V rukách sa nám pomaly vystriedal Rizling Rýnsky, Sauvignon, Muller Thurgau či domáca odroda Pálava. S pribúdajúcim slnkom začalo vínko účinkovať a my sme sa odhodlali preskúmať ďalšie odrody. Veď kde inde, keď nie na najlepšom festivale vína v širokom okolí.

Onedlho nás nohy doviedli k amfiteátru, kde sa dav pomaly zhromaždil na vystúpenie českej skupiny Buty či známeho umelca z Česko-Slovensko má talent Alexa Dowisa. Ten predviedol fascinujúce vystúpenie, ktoré vyrazilo dych nejednému divákovi.

Záver dňa trávime v Café Bárta, údajne najlepšom podniku v celom Mikulove. Označenie je bez pochýb na mieste, nakoľko domáca paštéta s výborným chlebom a lahodným domácim výberom syrov nám spôsobuje v ústach gastronomický orgazmus. Všetko to zapíjame džbánom Rulandského šedého a pri nočnom pohľade na vysvietený Mikulovský hrad sa cítime ako v raji. Fascinujúce, pohlcujúce a vynikajúce. Ťažko sa nám odchádza, ale záverečná hodina na nás už z diaľky nedočkavo zazerá. 

Spätne sa vraciame cez námestie, kde si dávame stopku vo vinotéke najlepšieho vinára roka 2015 Volaříka. Nedá nám nepriniesť si domov novo vyšľachtenú odrodu Hibernal, na ktorú sa nám zbiehajú sliny už od prvého odporúčania. Odniesli sme si niekoľko fliaš toho najkvalitnejšieho moku a cestou cez námestie minuli posledné koruny na gastronomické chuťovky. Pri pódiu sme ešte predviedli zopár filigrantských krokov počas vystúpenia kontroverznej skupiny Cirkus Problém a nakoniec opustili brány stredovekého mestečka Mikulov. Jedným slovom: „Vau“. Tak plný zážitkov som neodchádzal ani zo svetoznámeho Kotúľania syra v Anglicku. Na budúci rok sme tu znova a už sa teraz teším, čím má Mikulov opäť prekvapí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?