Festival Las Fallas vo Valencii - Festival, ktorý treba zažiť

Autor: Daniel Poluch | 21.3.2015 o 14:21 | (upravené 3.4.2016 o 13:32) Karma článku: 3,58 | Prečítané:  489x

Rok ubehol neuveriteľne rýchlo a celoročné prípravy finišujú v plnom prúde. Zostáva viac ako mesiac na dokončenie monumentálnych súsoší fallas, ktoré onedlho zahalia ulice a námestia španielskej Valencie. Festival Las Fallas sa po

Keď kráčate uličkami Valencie, nikdy neviete, za ktorým rohom na Vás číha ďalšia skulptúra. Údajne sa ich poneviera po celom meste viac ako 400. Okrem toho, že ich spálenie má symbolizovať príchod jari, skrývajú v sebe ešte niečo iné. Tajuplne, avšak satiricky zároveň, zobrazujú negatívne vlastnosti modernej spoločnosti. Všetci asi tušíme, ktoré by to mohli byť. Okrem ľudských vlastností a zlozvykov sa v nich vynárajú aj konkrétne osobnosti španielskej politiky či šoubiznisu, ktoré si zaslúžia posmech verejnosti. Ale ako to už dnes býva, národný výsmech nie je žiadnou novinkou, a to ani v našich končinách. Koniec koncov, čas aj tak vylieči všetky rany.

Výrobu súsoší majú na starosti združenia fallas. Ako môžeme vidieť, nielen samotné súsošia, ale zároveň aj konkrétne zoskupenia nesú rovnaké meno. Združenie je zoskupením ľudí pochádzajúcej zvyčajne z rovnakej mestskej štvrti, ktorá funguje z mesačných poplatkov jednotlivých členov. Ako náhle sa stanú obyvatelia štvrte členmi  danej falle, získavajú rôzne práva a povinnosti. To znamená, že volia prezidenta združenia, platia mesačné poplatky, volia si svoju oficiálnu zástupkyňu - falleru mayor alebo sa len tak stretávajú, aby si poklebetili. Jednotliví členovia sa snažia pomáhať akýmkoľvek spôsobom. Najdôležitejšou úlohou je nájsť kvalitného umelca, ktorý im zhotoví súsošie. Len vtedy majú šancu vyhrať cenu a odniesť si aj peňažnú odmenu.

Každé súsošie je začlenené do určitej kategórie podľa jeho veľkosti a rozpočtu, ktorý bol naň vynaložený. Minulý rok bolo až 17 kategórií, kde najdôležitejšia sa nazývala sección especial. Vyhrať 1. miesto v tejto skupine je obrovská prestíž. Pre domácich je to ako keby vyhrali titul v španielskej lige vo futbale. Pokiaľ sa však chcú zapojiť do súťaže a byť ohodnotený odbornou porotou musia splniť isté podmienky. Tou najpodstatnejšou je, že súsošia musia byť kompletne dokončené do 16. Marca. Domáci tento deň nazývajú špecificky pojmom planta. V tento deň prebehnú porotcovia všetky veľdiela a podľa odbornosti a kreativity ich ohodnotia. Víťazi získajú finančné odmeny, avšak osud všetkých súsoší je rovnaký.

Počas posledných dní festivalu to v meste naozaj žije. Ulice sú preplnené stánkami s chrumkavými churros či buňuelos a v baroch tečia aqua de Valencia potokom. Po uliciach sa potulujú špekulanti, ktorí sa vám snažia nanútiť plechovku piva alebo pohár ľadovej sangrie. Mesta skrátka žije od rána do večera. Do neskorej noci sa všetci zabávajú a oslavujú, aby ráno o 8. hodine mohli prejsť ulicami mesta s petardami v ruke a urobiť poriadny rozruch. Budíček ako na zavolanie. Keď sa Vám ho podarilo prežiť bez ujmy na zdraví, lepšie pre Vás.

Samotným finále celého festivalu Las Fallas je crema, ktorá sa koná 19. marca. Je to deň, ktorý sa zafixuje do pamäti každého návštevníka, ktorý príde do Valencie. Deň  znovuzrodenia, deň vykúpenia, alebo deň, kedy všetko zlé, ktoré trápi našu spoločnosť, skončí v plameňoch.  Presne o 10. hodine večer začína veľkolepé divadlo. Prísť skorej a nájsť si miesto čo najbližšie k veľkému predstaveniu je nezabudnuteľným zážitkom. Len čo splanie prvá iskra, sochu začínajú pomaly zahaľovať plamene. Všetci naokolo s otvorenými ústami neveriacky pozorujú, ako fallas mizne pomaly v plameňoch. Dokonalé predstavenie, ktorému nebudete chcieť uveriť. Domáci to znášajú veľmi ťažko. Nemôžu zniesť, že už je koniec ich najobľúbenejšej fiesty. Celoročná práca končí zhorená na popol behom pol hodiny. Aj napriek tomu, že viacerí obyvatelia by investovali utratené peniaze v čase krízy iným spôsobom, vášniví falleros nedajú naň dopustiť. Keby neexistoval festival, Valencia by pravdepodobne nebola známa vo svete tak, ako je dnes. Festival Las Fallas je naozaj úžasným divadlom pod holým nebom, ktorý vyvoláva dodnes množstvo nezodpovedaných otázok. Uvidieť ho na vlastné oči môže pomôcť nájsť odpovede na niektoré z nich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?